
Namn: Linda Wernholm
Landskap: Södermanland (Stockholm)
Har 4 barn (från 6 månader – 12 år)
Paradiset är ett kommunalt naturreservat som ligger i Huddinge i Stockholm. Paradisets naturreservat är 760 hektar och genom reservatet går en del av sörmlandsleden, eller rättare sagt delar av tre olika etapper. Det finns fyra leder i Paradiset, förutom sörmlandsleden. De är rundslingor på 5-8 kilometer, men man kan gå både kortare och längre turer än så genom att kombinera olika slingor.
Sameslingan som jag brukar gå en bit på med barnen är en ganska lättvandrad led, och fungerar för barn som är från två år och uppåt. Det finns mycket rötter och stenar som sticker upp längs leden.
Runt sjön Trehörningen finns två vindskydd och en liten liten stuga som man kan sova i. Stugan går inte att boka, utan principen är att den som kommer först får sova där. Men om stugan och vindskydden är upptagna så går det att tälta.
Till det första vindskyddet är det 2 km och där kan det vara lite svårt att hitta plan mark för tält. Om man fortsätter en liten bit kommer man fram till en grillplats och där finns plan fin mark att slå upp tältet. Och fortsätter man ytterligare en bit till så kommer ugglekojan och vindskydd nummer två.
Skogen är blandskog med barr- och lövträd. Skogen är lite sagoaktig och trollik när mossan är så grön på vissa ställen, och skogen är full av blåbärsris .
Paradiset är verkligen ett litet gömt paradis. Vägen dit är krokig men när man väl är framme är mödan värd.
För dig som vill veta mer om Paradisets naturreservat
Länk till föreningen Paradiset-Hanvedens vänner där du bland annat kan boka torpet/stugan
Kartor och beskrivning av lederna i reservatet
Länk till Naturkartans sida om Paradisets naturreservat

Namn: Linda Wernholm
Landskap: Södermanland (Stockholm)
Har 4 barn (från 6 månader – 12 år)
Det är verkligen ett fint naturreservat. Jag har gått Sameslingan ett antal gånger och Brinkslingan en gång hittills 😀
Här var jag och min bästa vän förra våren.
Vi gick också Sameslingan genom väldigt fin natur.
Fikastunden vid en av sjöarna var magisk!
Vill gärna återvända hit för att gå en längre slinga och även klättra upp
i utsiktstornet som ska finnas där om jag minns rätt…