På sista tiden har mitt liv varit ovanligt hektiskt – på alla fronter. Därför kände jag ett extra stort behov av att komma ut i helgen. Från början var min plan att jag skulle gå några etapper av Kuststigen, som ligger i närheten. Men vid närmare eftertanke vore det smartare att gå en rundslinga (så att jag kommer tillbaka till bilen). Efter att ha granskat kartan ordentligt bestämde jag mig för att åka till Lilla Edet och gå Store Väktor runt.
Utgångspunkt Backamo lägerplats
Visserligen har jag gått runt den vackra sjön några gånger tidigare, men den är värd att se igen. Jag insåg att jag skulle spara mycket kör-tid om jag parkerade bilen vid Backamo lägerplats. I vanliga fall brukar vi tråckla oss in på småvägarna från Hjärtum-hållet. Så jag och Balder utgick från Backamo och följde Bohusleden upp mot Bredfjällets naturreservat.
Denna sträcka går längs en grusväg och det händer inte speciellt mycket längs vägen under dessa 4,6 kilometer. Om man inte är blomnörd som jag förstås, för i kanten växte mängder av blommor blommor. Prästkragar i massor, johannesört, brunört, kärringtand. Och orkidén nattviol förgyllde sträckan med jämna mellanrum. Jag såg nog ett 30-tal exemplar utan att stanna och leta. Det enda negativa var att alla bäckar var uttorkade, så jag kunde inte erbjuda Balder något vatten.
Framme vid leden Store Väktor runt
När vi kommit upp till etapp 11 av Bohusleden svängde vi höger mot Store Väktor. Och snart var vi inne på spåret som leder runt hela sjön. Denna led går delvis längs Bohusleden, men är markerad med gula prickar på träden. Snart fick vi en första glimt av Store Väktors glittrande vatten mellan lövträden. Och Balder fick ta ett dopp och svalka sig innan vi gick vidare.
Leden, som är 8,1 km, går genom mossig granskog, lövskog med rik grönska på marken och karg tallmark. Bitvis är leden runt Store Väktor rejält kuperad, och man passerar flera platser med vacker utsikt. Det är inte svårt att hitta ställen för en paus om man vill äta något, lufta fötterna eller helt enkelt bara sitta och njuta av omgivningen.
Badplatser och möjligheter till tältning
Längs leden finns två badplatser. En med sandstrand och en med klippor. Vid sandstranden är det även populärt att tälta. Eftersom den andra stranden ligger inne i naturreservatet (Bredfjället) är det inte tillåtet att tälta där (även att jag såg igår att någon missat just den informationen). Men det finns ett vindskydd med eldstad ifall man vill övernatta där. Dock tycker jag inte att det ligger så vackert till för de har vänt öppningen bort från sjön.
Oslagbart vacker natur
Kombinationen sol, blå himmel, vatten och grönskande träd är i stort sett oslagbar tycker jag.
Så igår hade jag fullt upp att ta in alla härliga synintryck, och gick med ett stort leende i ansiktet. Fast med svetten rinnande i ögonen. Som vanligt stämde inte SMHI:s prognos riktigt, så vi hade närmare 30 grader. Vilket inte är optimalt för en alaskan malamutes första lite längre tur. Men det var tur att det fanns många tillfällen för honom att få skutta ut i Store Väktor och svalka sig innan kopplet åkte på igen.
Jag kommer tillbaka till Store Väktor igen
Vi hade en helt fantastisk dag, och jag tror inte att det kommer att dröja särskilt länge innan jag är tillbaka i området. Men om jag kommer att parkera vid Backamo även nästa gång tvivlar jag på. Det blev nästan en mil (tur och retur) på relativt intetsägande grusväg. Totalt gick vi 21 kilometer och jag var så stolt över Balder som knatade på vid min sida i över fem timmar.
Och han överlevde sin första huggormstrampning. Jag har nog aldrig i hela mitt liv fått ur mig ett så gällt skrik som det som flög ur min mun när jag såg honom kliva rakt på ormen. Huggormen tog dock det hela med ro. Låg kvar tills Balder passerat, lyfte sedan på huvudet och ringlade lojt in under några buskar.
Om du, precis som jag, tycker om sjöutsikt, och inte har något emot kuperad terräng; gå leden Store Väktor runt. Skulle du tycka att 8,1 kilometer är för kort är det enkelt att bygga på med någon rundslinga inne i Bredfjällets naturreservat. Leden går annars bara lite i utkanten av reservatet.
För dig som vill veta mer:
Användbara länkar om du vill veta mer
Länkar till mina tidigare besök vid Store Väktor:
- Litet uthållighetstest – RESUL four day march 2020
- Lyseberg och Store Väktor – en övernattningstur 2019
Länk till Lilla Edets kommun om Väktorsjöområdet
Så här hittar du till Store Väktor-leden
Store Väktor ligger i Lilla Edets kommun, strax utanför byn Hjärtum. Här hittar du länk karta som visar parkeringsplatsen vid ledens början. Som du kanske vet använder jag appen Min karta (den är gratis) för mina turer. Om du också har den öppnas länken i appen, annars i webbläsare.
Namn: Therese Freid
Landskap: Småland, Ångermanland, Bohuslän
Dagsturer/utflykter, ibland med övernattningar (året om)
Bloggare, naturälskare och blomnörd som bor i en liten lägenhet på vackra Tjörn. Tonåringen pluggar i Småland. Mestadels vandrar jag i närområdet, men när jag är på resande fot passar jag alltid på att utforska mitt tillfälliga hemomkring. Vandringsleder, utflyktsmål och friluftsliv är saker som jag delar av mig kring här i bloggen.