Stenshuvuds nationalpark, Skåne

Visserligen är Stenshuvuds nationalpark ganska liten till ytan, men den har otroligt mycket att erbjuda en naturälskare.

Kortelslingan i Stenshuvuds nationalpark
Kortelslingan i Stenshuvuds nationalpark

Häromdagen hade vi en fantastisk vandring längs Kortelslingan på 3,2 km. Stigen slingrade sig genom en bokskog där marken var täckt av vitsippemattor, upp till den storslagna utsikten vid Kortelshuvud.

Sedan passerar man en underbar äng där jag även detta år observerade säsongens första orkidé, Sankt Pers Nycklar. Längs dalen vid Rörums å växer mängder av ramslök. Även om de flesta var i bladstadiet eller knopp, lyckades jag hitta några blommande exemplar.

När vi återvänt till naturum, vandrade vi längs olika stigar vid havet och omkring naturum. Vi ville främst se de många backsipporna som jag beundrade så mycket förra året, men vi kom lite för sent. Fast backsippor är vackra under hela sin livscykel, i alla fall enligt mig.

Backsippor är väl alltid vackra? Även de överblommade.
Backsippor är väl alltid vackra? Även de överblommade.

Dessutom satt vi omgivna av vårgrönska och åt vår medhavda sallad medan solen värmde oss och fåglarna sjöng i kör.

Så här såg jag ut många gånger under timmarna i Stenshuvuds nationalpark
Så här såg jag ut många gånger under timmarna i Stenshuvuds nationalpark – fotande blommor

Även om vi anlände ett dygn senare än beräknat på grund av en punktering, tillbringade vi några fantastiska timmar i Stenshuvuds nationalpark.

Stenshuvuds nationalpark, Skåne
Stenshuvuds nationalpark, Skåne

Länkar till mina tidigare inlägg

Förra året tillbringade jag över ett dygn i Stenshuvuds nationalpark och då gick jag alla markerade leder minst en gång. I inlägget har jag beskrivit lederna noggrant. Dessutom fick jag några mysiga timmar här med mina systrar och en systerdotter. Ett annat tips är att kolla boken Nationalparker i södra Sverige från Vildmarksbiblioteket. Den är kanon!

St Pers Nycklar
St Pers Nycklar

Avslutningsvis mer från Skåne-resan

Här hittar du alla andra vackra platser jag fick se och uppleva under vår resa till Skåne.

Vill du få tips till din mejlbox?

ANMÄL DIG FÖR ATT FÅ ÅRSTIDSANPASSADE TIPS FÖR DIN VANDRING ELLER UTFLYKT! DESSUTOM ALLMÄN INSPIRATION FÖR DITT FRILUFTSLIV.

Jag spammar inte! Utskicken kommer
1-2 gånger per månad.