Bilden är fotad av Göran Bength och finns i originalutförande på hans blogg.

Jag tycker att hägrar är rätt coola fåglar. Och med häger syftar jag på gråhäger, ardea cinerea, som vi varje vår brukar ha ett par stycken av i ån med tillhörande ”våtmark” knappt en kilometer från vårt bostadsområde i Eksjö. Det är något speciellt med deras långa ben och halsar och deras sätt att röra sig – något som får mig att tänka på dinosaurier.

Häger - gråhäger

Jag visste inte att hägrarna var här på vintern också, för jag har inte sett någon sedan tidigt i somras. Men just idag, årets första dag, råkade jag alltså skrämma upp årets första häger när jag gick över bron vid den gamla kvarnen i Kvarnarp. Det är synd att jag från och med imorgon är på arbetet hela tiden det är ljust, men i helgen kommer jag garanterat att smyga mig tillbaka för att se om jag kan lyckas foto ”min” häger.

För dig som vill veta mer om häger / gråhäger

Inlägg på bloggen: Idag såg jag hägern, 2019-01-26
Länk till Naturhistoriska muséets information om gråhäger

Vill du få tips till din mejlbox?

ANMÄL DIG FÖR ATT FÅ ÅRSTIDSANPASSADE TIPS FÖR DIN VANDRING ELLER UTFLYKT! DESSUTOM ALLMÄN INSPIRATION FÖR DITT FRILUFTSLIV.

Jag spammar inte! Utskicken kommer
1-2 gånger per månad.

2 Comments

  1. Elisabeth Martinsson

    Hej! God fortsättning. Igår såg jag en häger flyga över vårt område. Jag bor i Alfta i Hälsingland. Vi hade -10 grader och sol. Jag blev förvånad eftersom jag trodde häger var en flyttfåglar.
    Vänliga hälsningar
    Elisabeth

    1. De senaste åren har jag i stort sett bara sett häger på vintern! Men du bor ju lite längre norrut än jag, så WOW vilken grej!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.